tel: 71 307 12 11, email: sekretariat@ckks.pl
    Newsletter
MEN

Pięć zasad dobrego trenera dzieci

KRZYSZTOF BRZEZIŃSKI

Trener dzieci to niezwykle odpowiedzialny zawód. Mamy do czynienia z żywym organizmem, przed którym jest całe życie. Rodzice powierzają trenerom swój najcenniejszy skarb licząc, że będzie w dobrych rękach. Jak sprostać oczekiwaniom dzieci, ich rodziców? Czym się kierować i o czym należy pamiętać? Chciałbym Wam przedstawić zasady, którymi kieruje się w swojej pracy z dziećmi trenującymi piłkę nożną, jednak myślę, że swobodnie można te reguły przetransferować na inne dyscypliny sportowe.

1. Będę cierpliwy

Nie bez przyczyny umieszczam cierpliwość na pierwszym miejscu. Pracując z dziećmi musimy pamiętać, iż dziecko to nie młody dorosły. Nasi podopieczni dopiero uczą się życia. To, co dla nas wydaje się oczywiste dla nich może być rzeczą w ogóle niezrozumiałą. Musi być od nas empatia i wyrozumiałość. Nie wystarczy powiedzieć i po sprawie. Musimy być przygotowani na to, że będzie trzeba pokazać osiem razy, powtórzyć kolejne sześć, a i tak należy mieć na uwadze, że nie będzie idealnie. Do tego niski poziom koncentracji i zwariowane podejście do życia dzieci może wydawać się nieco uciążliwe. Dlatego w takich momentach ważne jest aby nie dać się ponieść się emocjom, a już na pewno zapomnieć o krzyku na swoich podopiecznych. Wielu naukowców twierdzi, że zdolność zarządzania umiejętnościami psychospołecznymi może wprowadzić naszych zawodników na wyższy poziom, nie zaś nasza wiedza taktyczno-techniczna. Cierpliwość jest bramą do umiejętności miękkich, a także pomocna do przestrzegania innych, ważnych elementów o których mowa poniżej.

2. Zapomnę o wczesnej specjalizacji

Obecnie cztery treningi w tygodniu plus mecz to nic nadzwyczajnego w życiu ośmio-, dziewięcio- czy dziesięciolatka. Temat wczesnej specjalizacji jest powszechnie znany i tak samo powszechnie pomijany, według obrońców tej koncepcji aby zostać mistrzem w jakiejś dziedzinie sportowej należy spełnić zasadę „10 tysięcy godzin”. Dużo racji, ale piłka nożna czy inne sporty jak np. siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna są sportami gdzie szczyt umiejętności musi przypaść na wiek dorosły. Nie jest to gimnastyka czy łyżwiarstwo figurowe gdzie wczesna specjalizacja jest kluczem. Czy zatem tej koncepcji nie można spełnić po okresie zaprzyjaźnienia się z innymi sportami? Wczesna specjalizacja daje nam złudne wrażenie dobrze wykonywanej pracy bo czy wygrany turniej przez 10-latków ma jakiekolwiek znaczenie? Badania pokazują, iż sportowcy, którzy w dzieciństwie uprawiali kilka sportów częściej trafiają na poziom mistrzowski, niż ci, którzy byli poddani wczesnej specjalizacji. Do tego tych drugich dużo częściej dotykały kontuzje. Do tego dochodzi wypalenie i zniechęcenie do uprawiania aktywności fizycznej. Dlatego niektóre dzieci uprawiające jeden sport rezygnują z niego w młodym wieku mimo, że ich umiejętności są na dość wysokim poziomie, a nawet jeśli uda im się dostać na najwyższy poziom często po prostu nienawidzą tego, co robią. Dlatego zadaniem trenerów jest zachęcanie do uprawiania innych sportów, a także edukowanie rodziców jakie konsekwencje niesie za sobą wczesna specjalizacja.

3. Pozytywny Coaching, żaden inny mnie nie będzie interesować

Do dzieci powinno zwracać się tylko w sposób pozytywny lub ambiwalentny, nigdy w sposób złośliwy. Jest to niejako rozwinięcie podpunktu pierwszego. Żaden z naszych podopiecznych nie chce zrobić czegoś źle. Czy nasza ostra uwaga na temat jakiegoś złego zagrania wpłynie na naszego zawodnika w sposób pozytywny i ten zacznie grać lepiej? Zdecydowanie nie. Podmiotowe traktowanie dzieci jest kluczowe w budowaniu relacji trener-zawodnik czy rodzic-dziecko. Traktowanie zawodników „z uczuciem” pozwoli naszym podopiecznym odczuwać przyjemność z procesu jakim jest szkolenie. Przypomnij sobie sytuację kiedy szef pochwalił cię przy wszystkich pracownikach. Mocna dawka pozytywnej energii do działania, prawda? Tak samo jest z dziećmi.

4. Wynik będzie wypadkową mojej pracy

Granie za wszelką cenę na wynik jest efektem braku cierpliwości, a także ściśle powiązane z wczesną specjalizacją. Jestem daleki od stwierdzenia, że wynik jest nieważny. Uważam wręcz, że jest bardzo ważny. Przede wszystkim dla dzieci. Jakie dziecko nie chce wygrywać? Jednak zwycięstwo musi iść w parze z rozwojem i nauczaniem gry. Wystawianie do gry tylko najlepszych zawodników, przypisanie do pozycji już w wieku żaka czy kopanie „długiej piłki” na największego i najszybszego zawodnika to chleb powszedni i może przynieść nam wyniki, ale te wyniki będą dawać nam złudny obraz. Trening dzieci i młodzieży jest to proces, który nie trwa miesiąca, dwóch czy nawet roku, trwa znacznie dłużej. Chęć wygrywania jest kusząca, ale nie może nam przysłaniać ważniejszej sprawy – rozwoju zawodników. Przenoszenie umiejętności z treningu, szlifowanie ich w trakcie meczu, spokojne granie bez ingerencji trenera czy multi pozycyjność to sprawy o których nie powinniśmy zapominać. Jeśli do takiego grania dojdą wyniki to wtedy możemy mówić o dobrze wykonanej pracy.

5. Liczyć się będzie tylko jednostka

Trenerami dzieci często zostają zawodnicy, którzy zakończyli grę w seniorach i często seniorskie nawyki przenoszą do treningu dzieci. Nierzadko powtarzam, że sport dzieci, a sport dorosłych to dwie oddzielne dyscypliny sportowe. O ile zespół w seniorach jest najważniejszy, tak u najmłodszych powinien istnieć tylko w wymiarze psychospołecznym. Adaptacja, przyswajanie i nauka funkcjonowania w grupie jest tutaj niezwykle istotna. Jeśli jednak chodzi o rozwój pod kątem taktyczno-technicznym powinna interesować nas tylko jednostka. Na treningu powinna przeważać forma gier, zwłaszcza 1x1, w różnych wersjach i konfiguracjach.

Krzysztof Brzeziński - trener piłkarzy nożnych RAÓW CZĘSTOCHOWA U16

Kursy Instruktoreskie i Trenerskie w ofercie CKKS:

https://ckks.pl/szkolenia-instruktorskie

Obsługa Klientów i Kursów
sekretariat@ckks.pl
tel. 71 307 12 11
tel. 733 330 303
 
Zaświadczenia i Marketing
zaswiadczenia@ckks.pl
marketing@ckks.pl
tel. 83 307 01 70
  • Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego
    "Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm"
    udzieloną przez PFR S.A.

    Wszytkie prawa zastrzeżonie.
    Copyright © 2014 r. “CKKS” Kopiowanie bez zgody właściciela serwisu surowo zabronione. Strona korzysta z plików Cookie, przebywając tutaj akceptujesz to, więcej w regulaminie.