tel: 71 307 12 11, email: sekretariat@ckks.pl
 
ckks-logo
Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli
Orzeł

Co to jest kalistenika

Co to jest kalistenika?

W ostatnim czasie coraz częściej mamy do czynienia z tym właśnie określeniem.
Większość z nas jednak nie do końca wie, co to takiego ta kalistenika?

Otóż na pewno Was to zdziwi ale wyobraźcie sobie że już od malucha każdy z nas tę dyscyplinę, w pewnym sensie uprawiał.
Każdy przysiad, pompka, brzuszek, podciągnięcie na drążku, stanie na rękach, wskoki, zeskoki to ćwiczenia właśnie z kalisteniki.

Kalistenika jest to dyscyplina, która polega na wykonywaniu ćwiczeń siłowych bez wykorzystywania jakiegokolwiek sprzętu czy urządzeń (z wyjątkiem drążków i wszelkiego rodzaju poręczy) lecz tylko i wyłącznie wykorzystując masę własnego ciała.
Przy niektórych ćwiczeniach można również wykorzystać masę ciała partnera.

Jej nazwa wywodzi się z języka greckiego – kallos sthenos ‘piękno i siła’.
Nie trudno się domyślić, że dzięki niej możemy wyrzeźbić swoje ciało, zgubić zbędne kilogramy, zwiększyć siłę oraz wytrzymałość swoich mięśni, poprawić swoją zwinność oraz koordynację i podobno pozytywnie wpłynąć na układ krwionośny naszego organizmu.

Bardzo często taki trening jest stosowany u żołnierzy i wojskowych, kiedy nie mają dostępu do siłowni no i oczywiście na lekcjach wychowania fizycznego na całym świecie.
Oczywiście bardzo rzadko ktoś nazywa te ćwiczenia kalisteniką i w związku z tym nasuwa się pytanie:
Od kiedy istnieje kalistenika?

Historia kalisteniki

Ta forma rozwoju fizycznego regularnie stosowana była w starożytnej Grecji i Rzymie.
To właśnie Spartanie uprawiali kalistenikę przed bitwą chociażby pod Termopilami.
Gladiatorzy również opierali swoje przygotowania do walk na ‘kallos sthenos’.

W XIX wieku dowódca wojsk pruskich Friedrich Ludwig Jahn, opracował sprzęt, dzięki którym kalistenika była jeszcze efektywniejsza (drążki i poręcze), co dalej doprowadziło do narodzin gimnastyki sportowej.

Dopóki nie zaczęły powstawać pierwsze siłownie, to zdecydowana większość siłaczy wykorzystywała właśnie ciężar własnego ciała do budowania siły i wytrzymałości.
Reszta szukała sposobu poprzez wykorzystywanie wszelkiego rodzaju ciężkich przedmiotów.
Dlatego też, wraz z powstawaniem coraz większej ilości siłowni, kalistenika zdecydowanie traciła na popularności a jej miłośników z roku na rok ubywało.

Warto jednak wspomnieć, że w XXI wieku, gdy już internet stał się ogólno i łatwo dostępny, popularność kalisteniki zaczęła znowu rosnąć ze względu na różnego rodzaju filmy, które przedstawiały jak w bardzo łatwy sposób można pracować nad swoim ciałem bez wykorzystywania żelastwa.

‘Kallos Sthenos’ dziś…

Bardzo dobrze wiemy jak w dzisiejszych czasach popularne stało się dążenie do upragnionej sylwetki.
Nie każdego jednak „kręci” a niektórych może nawet krępuje, ćwiczenie na siłowni z ciężarami lub przy użyciu specjalistycznych sprzętów, których jest w tym momencie mnóstwo.
Wiadomo jak łatwo można „przedobrzyć” z ciężarem i nabawić się ciężkiej kontuzji.
Nie mówię, że w kalistenice ciężko o jakąkolwiek kontuzje ale wykorzystując jedynie ciężar własnego ciała, jej prawdopodobieństwo jest po prostu nikłe.

Warto uzmysłowić sobie właśnie ten fakt, bo chyba nasze zdrowie powinno być dla nas najważniejsze.
Nie jest też nigdzie powiedziane, że uprawiając kalistenikę na pewno nie osiągniemy takich efektów jak ćwicząc i przerzucając tony ciężarów na siłowni.

W Internecie jest mnóstwo filmów i zdjęć z ludźmi uprawiającymi ten właśnie sport, cieszącymi się super-wysportowanym ciałem nieustępującym w żadnej płaszczyźnie kulturystom.
Jednak dla mnie najważniejszymi ich cechami jest ogólna sprawność i wytrzymałość.
Czasem obserwując to co wyczyniają na drążkach i poręczach wydaje się wręcz niemożliwe do wykonania przez człowieka a jednak oni są to robią…

Podczas ćwiczeń w kalistenice bardzo rzadko praca mięśni jest wyizolowana.
W tej dyscyplinie podczas zdecydowanej większości ćwiczeń pracuje całe ciało, dzięki czemu właśnie ludzie ją trenujący, są tak niesamowicie sprawni.

Facebook | CKKS YouTube | CKKS